Kunstutstilling med “lokal” kunstnar
20/3/2009 10:16
Utstillinga opnar fyrstkomande laurdag 21. mars kl. 14:00, og står til 17. mai.
Harald Nadler, tysk kunstviter som har vore kunstnerisk veileder for Kretschmer seier om kunstnaren:
”For den tidligere sjømannen, Johannes Kretschmer, har hans maritime røtter, hans kjærlighet til havet, til skipene, til landene og menneskene i nord, alltid vært en viktig inspirasjonskilde. På denne bakgrunnen forstår vi også hans motivvalg, som på en fabelaktig måte uttrykker hans kjærlighet til det maritime landskapet, til verdens dyktigste båtbyggere og deres båter.
Når han maler, følger Kretschmer magefølelsen. Teknikken spiller en underordnet rolle. Han jobber hovedsakelig med sparkelen for å kunne formidle spontane inntrykk på en best mulig måte. Likevel holder han seg i bildene sine mest til konkrete former.
Og når det gjelder båter, er nettopp formen viktig, fordi de ellers ikke vil flyte. De ideelle proporsjonene, som havet nå engang krever, og som nordboerne behersker så perfekt, kan ifølge Kretschmer ikke prises nok. Han understreker sin lidenskap til dissene båtenes fullkommenhet med fargebruken. Her finner vi både røffe, men også sarte toner, som står i et spenningsforhold til det ofte dystre landskapet omkring.
Både i Tyskland og i Norge har publikum blitt betatt av Kretschmers bilder, som vi her dessverre bare ser en liten del av. Selv om noen av arbeidene hans røper erfaringer fra lange norske vintrer, trives Kretschmer i Norge. Han lever fremdeles av sjøen, og i fritiden har han den fineste avkoblingen han kan tenke seg.”
(oversatt fra tysk av Joerdis Nadler).
Sjå link: http://www.vedholmen-galleri.com/program.html.
Ta turen til Vedholmen Galleri!